U sklopu 41. Splitskog salona Ne posve izgubljeni jedni za druge predavanje povjesničara
Duje Jakovčevića o POČECIMA FEMIZMA U DALMACIJI
Udruga Kvart, Put Trstenika 1
Četvrtak 2. 12.2021. u 20 sati
Prve ideje o političkoj emancipaciji žena u Dalmaciji javljaju se na prijelazu stoljeća uoči I. svjetskog rata. Povezano je to s nastankom hrvatske moderne i prodorom suvremenih europskih ideja i strujanja, tadašnjom aktualnom političkom borbom za samostalnost južnih Slavena, ali i općim europskim i svjetskim tokovima u vidu suvremenoga sufražističkog pokreta. Na primjeru Hrvatske pučke napredne stranke koju su osnovali Josip Smodlaka i pripadnici tzv. napredne omladine promatramo dolazak i širenje prvih zahtjeva za aktivno uključivanje dalmatinskih žena u društveni i politički život nasuprot tradicionalnim rodnim ulogama uz primjer Maje Nižetić Čulić kao jednog od prvih primjera samosvjesne i aktivne dalmatinske žene prema uzusima ženskog pokreta svog vremena, uz osvrt na uspjehe i neuspjehe njihova djelovanja.
Duje Jakovčević (r. 1988. u Splitu) dvopredmetni studij povijesti i povijesti umjetnosti pohađao je u Splitu i Ljubljani te uspješno diplomirao 2013. godine u rodnom gradu. Njegovi glavni istraživački interesi su teme iz prošlosti Dalmacije na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće te povijest Istočne Europe. Svojim historiografskim interesima trenutno se bavi kao slobodni istraživač. Do sada objavljene knjige: “Eduard Ševardnadze: Kratka biografija” (Zagreb: Srednja Europa, 2018., “Naprednjaštvo u Dalmaciji: Hrvatska demokratska stranka/Hrvatska pučka napredna stranka 1905.-1914. (Zagreb: Srednja Europa, 2021.).
41.Splitski salon Ne posve izgubljeni jedni za druge afirmira vizualne radove, vizualna i društvena istraživanja pozvanih umjetnica, kolektiva i suradničkih organizacija koja promiču kompleksnosti feminističkih genealogija, potiču na produktivne dijaloge među generacijama kao načine izgradnje pravednijih povijesti, imaginiraju uključivije i zelenije sadašnjosti, lokalno, ali i mnogo šire.
Salon je, ako ga ne sagledavamo isključivo kroz izložbenu povijest nego prvenstveno kroz društveno-kulturnu historiografiju, u određenim razdobljima bio mjestom rasprava i razmjene informacija izvan ustaljenih klasnih normi (kroz 17. stoljeće), kao i prostorom-ne bez ambivalentnosti-društveno-političke aktivnosti ženskih subjekata (kroz 19. stoljeće). Danas ga prevodimo u svojevrsno mjesto susreta između različitih, samo naoko nespojivih prostora i vremena, na razmeđi teorije i prakse, motivatora malih pažnji usmjerenih prema nevidljivim i marginaliziranim objektima, subjektima i temama, efemernim umjetničkim formama i tjelesnim prisutnostima.
Izložbe 41. Splitskog salona u Multimedijalnom kulturnom centru, te Salonu Galić moguće je vidjeti zaključno s 4.12.2021. (MKC svaki dan od 14 do 21 sat, subota od 16 do 20 sati; Salon Galić od 10 do 13, te 16 do 20 sati). Izložba u Hrvatskom pomorskom muzeju Split ostaje otvorena do 16. 12. 2021. (radno vrijeme na https://www.hpms.hr).