Efendić Rino
Rino Efendić obilazi od '78. Tada puste predjele kupališta Bačvice, osluškuje tišinu i prazninu šutljivih objekata, ambijenata lišenih ljudi. To je jedna od karakteristika njegove fotografije – depersonalizirani ambijenti, prostori koje su nekoć ljudi radili za ljude.
Autorova se emocija uvlači u zapuštene prostore, prostore predviđene za mnoštvo, a pretvorene u gomile tišine. Tako je Efendić fotograf tišine, a njegove fotografije vrsta dijaloga s tišinom koja čuva mnoga značenja. Pritom nije u pitanju sentimentalna jadikovka nad nekad čuvenom dikom modernističke arhitekture i omiljenim kupalištem starih Splićana. Efendić ne evocira uspomene na proteklo doba slave, više je riječ o privatnoj priči koja nije lišena svojevrsne fascinacije zatečenim. Jer, u zapuštenim prostorima i detaljima Efendić otkriva estetičnost. Geometrija pravilnih vitkih oblika, položaji svjetla na zidovima, odabrani kadrovi, ulazak objektiva u prostor, posvajanje tog istog prostora u fotografski kadar...sve se to odvija vrlo tiho i nenametljivo, autor ne želi fascinirati „egzotikom“ ambijenta, niti nastoji zavesti ekstravagancijom. Sve se odvija bez povišenih tonova, kao nekakva meditativna foto-seansa, privatni obred koji nije smišljen za oko javnosti. (...)
Sandi Vidulić
Biography
Rino Efendić rođen je 1961. u Sinju. Završio je Školu likovnih umjetnosti u Splitu. Od 1981. do 1983. Studirao je kameru na Akademiji za film, kazalište i televiziju u Zagrebu. Od 1983. do 1988. Studirao je povijest umjetnosti i etnologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Radio je u Dizajn studiju „BEPO Zenit“ u Sinju (1988.-1990.) i predavao u Školi likovnih umjetnosti u Splitu (1990.-1995.). Od 1999. Vodi Malu školu fotografije u OPUS-u i klubu Otok, Dubrovnik.