Dioklecijanovi podrumi kao izlagački prostor atraktivni su i na vizualnom i na simboličkom planu, ali prilikom postavljanja izložbi u ovom prostoru svakako treba imati na umu da svaka aktivnost unutar ovog kompleksa postavlja neka nezaobilazna pitanja:
- Dioklecijanovi podrumi nisu klasičan galerijski prostor te je postav izložbe nažalost često podređen posebnostima ovog povijesnog prostora koji je danas najposjećenija turistička lokacija u Splitu
- Električna rasvjeta u podrumima je većinom neadekvatna. Sastoji se od reflektora koji su instalirani da naglase ambijent, ne kao galerijska rasvjeta.
- Postav radova direktno na zidove Dioklecijanovih podruma nije moguć te se moraju koristiti željezne ograde na koje se vješaju radovi (za primjer postava klikni ovdje )
- U podrumima je prisutna vrlo velika vlažnost zraka, zidova i podova, pa djela osjetljiva na vlagu, ovdje ne bi trebala biti duže izlagana. Zbog lošeg stanja elektro instalacija i prokišnjavanja podruma osobito je važno to imati na umu u kišnim periodima i kad je u pitanju sofisticirana oprema.
- Valja naglasiti i to da jaki audio razglasi nisu prikladni za ovaj prostor jer jake zvučne vibracije također mogu devastirati ovu, mada vizualno snažnu, ipak rahlu arhitekturu za koju se slobodno može reći da je pravo čudo kako se do sada nije urušila s obzirom kakav je nemar stoljećima trpjela.
- Impozantnost prostora koja je dominantna u vizualnom polju posjetitelja uvjetuje promišljen pristup kako izložena djela ne bi bila “pojedena” od tako velikog prostora. Dioklecijanovi podrumi su u tom smislu prikladni za uspostavu dijaloga, ali nikako ne mogu poslužiti kao neutralna galerijska pozadina jer je sa takvim tretiranjem podruma svaka izložba osuđena na propast.
- Impresija ambijentom i povijesno breme koje stupovi podruma nose već skoro 2000 god. i realno i simbolički lako skrenu pozornost posjetitelja koji lutajući tim grandioznim podzemnim prostorom biva obuzet vlastitim razmišljanjima. S tim u vezi vrlo je važno imati na umu da svaka nesmotrenost može devastirati ovo zdanje s jedne strane, te s druge strane da projekti koji se realiziraju unutar podruma moraju biti pažljivi i uvažavati činjenicu kako se ne radi o mrtvim starinama, već o prostoru koji i dan danas živi i emitira vrlo snažno i da autor htio ili ne, mora računati na ovu penetraciju.
- Dioklecijanovi podrumi su trenutno pod upravom Muzeja grada Splita
- Više informacija i fotografija prostora ovdje
Preuzmite nacrt prostora s mjerama u PDF formatu ovdje
Radno vrijeme Dioklecijanovih podruma
Pon – Ned: 8:30 – 21h