Adrienn Újházi / Threads of Transformation
- KATALOG IZLOŽBE ovdje
- VIDEO PREDGOVOR IZLOŽBE ovdje
- VIDEO INTERVJU O IZLOŽBI ovdje
- FOTOGRAFIJE IZLOŽBE ovdje
______________
Od djetinjstva, autorica Adrienn Újházi duboko je povezana s prirodom te primjećuje kako se u svim područjima ljudske djelatnosti, uključujući umjetnost, stvara otpad od materijala koji zagađuju okoliš. Odlučna u smanjenju korištenja sintetičkih materijala, ona u svojoj umjetničkoj praksi eksperimentira s materijalima prirodnog porijekla, dostupnima u našim kuhinjama.
Újházi, poput kemičarke u eksperimentalnoj kuhinji, istražuje intrigantan svijet SCOBY-a, neobičnog mikroorganizma koji inspirira njenu umjetnost. Za one koji nisu upoznati s kombučom, napitkom od fermentiranih simbiotskih kolonija bakterija i gljivica (SCOBY = symbiotic culture of bacteria and yeast), to je početak njenog istraživanja nekonvencionalnih materijala i otkrivanja nove dimenzije umjetničkog izraza: bio arta i eco arta.
Izložba “Threads of Transformation” (“Niti Transformacije”) pruža višemedijsko putovanje kroz domene života i smrti, umjetnosti i medicine.
Biološki uzorci, još uvijek neuobičajeni u suvremenoj umjetničkoj praksi, prisutni su od samih začetaka života na Zemlji, a možemo primijetiti kako je sve ono što nas okružuje i što živi u nama s vremenom postalo nepoznato, strano; čovjek se otuđio od prirodnih procesa unutar i oko sebe. Újházi svojim radom nastoji ponovno uspostaviti vezu između čovjeka i prirode, ilustrirajući odnos između našeg fizičkog bića i okoliša.
Kroz proučavanje mikroskopskog svijeta bakterijske celuloze, umjetnica ističe duboki utjecaj mikroorganizama na naše fizičko i emocionalno blagostanje. Koristeći različite medije poput fotografije, digitalnih printeva, svjetlosnih kutija, video radova i zvučnih instalacija, ona prodire u kompleksnost mikrokozmosa.
U odabiru Salona Galić kao mjesta održavanja izložbe, Újházi je privučena njegovim međusobno povezanim prostorima koji tvore mali labirint. Ovaj prostor služi kao katalizator za njenu umjetničku viziju, inspirirajući je da svaku prostoriju konceptualizira kao ambijentalnu instalaciju, pažljivo osmišljenu kako bi doprinijela razvoju veće naracije.
Ujedinjujući teme promjena, zdravlja, naslijeđa i okoliša, izložba nudi fascinantno i duboko iskustvo koje potiče razmišljanje o složenim nitima koje povezuju naše živote i svijet oko nas.
Adrienn Újházi svojim umjetničkim istraživanjem ne samo da nas podsjeća na našu povezanost s prirodom, već nas poziva da preispitamo temelje našeg postojanja. Kroz istraživanje mikrokozmosa, ona nas navodi da promišljamo o našoj ulozi u većem kozmičkom plesu života. Izložba “Threads of Transformation” postavlja pitanja o našoj percepciji stvarnosti i o našoj sposobnosti da prepoznamo ljepotu i značenje u najmanjim, najosnovnijim elementima života. Možda je tajna naše egzistencije zakopana dublje nego što zamišljamo, čekajući da je otkrijemo u dubinama mikroskopskog svijeta.
——-
Jednostavni recept za domaću kombuču[1]:
Sastojci:
Crni ili zeleni čaj: 12g
Šećer: 100g
Voda: 500ml za kuhanje čaja + 1100ml hladne vode
Starter tekućina (SCOBY) 250ml ili nepasterizirana kombucha 330ml (npr. KOCHA CLASSIC 330ml)
Opcionalno: 1 kombucha gljiva
Upute:
- 12g čaja prebacite u filter vrećicu za čaj.
- Zagrijte 500ml vode do 80°C za zeleni čaj ili na 100°C za crni čaj
- U staklenku dodajte 500ml ugrijane vode, zatim dodajte vrećicu sa čajem i ostavite da se infuzira 5 minuta. Nakon toga, izvadite čaj iz vode.
- Dodajte 100g šećera i dobro promiješajte da se potpuno otopi.
- Dodajte 1100ml hladne vode kako biste ohladili tekućinu.
- Zatim dodajte starter tekućinu ili nepasteriziranu kombuchu i dobro promiješajte. U ovom koraku možete, ali i ne morate dodati kombucha gljivu.
- Smislite pa na staklenku napišite ime svoje kombuche. Super ime = super kombucha.
- Prekrijte staklenku krpom i ostavite da fermentira 5-14 dana na sobnoj temperaturi. Idealna temperatura je između 21 i 27°C.
- Vaša će kombucha biti spremna za piće ovisno o tome kakva vam se sviđa: 5-7 dana za blažu kiselost, 8-14 dana za nešto više kiselosti. Isprobajte kako biste saznali što vam više odgovara. U tom periodu će se SCOBY (gljiva) formirati na vrhu.
- Odvojite 300ml gotove kombuche; koristite je kao starter tekućinu za pokretanje sljedeće ture.
- Ostatak kombuche prebacite u bocu i čuvajte u hladnjaku.
[1] Vogue Adria 3/2024 (https://vogueadria.com/hr/kombucha-recept/)
____________________
Katarina Duplančić
Adrienn Újhazi (SR/HU) je vizualna umjetnica iz Novog Sada, Srbija. Završila je preddiplomske i diplomske studije na Akademiji umjetnosti u Novom Sadu, s fokusom na likovnu umjetnost i slikarstvo, diplomirajući 2020. godine. U periodu od 2020. do 2021. godine, Adrienn je radila kao profesorica u srednjoj školi za dizajn “Bogdan Šuput” u Novom Sadu. Od 2021. godine, prelazi u status samostalne umjetnice i odtada se u potpunosti posvećuje istraživanjima alternativne umjetničke produkcije na području bioarta.
Dobitnica je nekoliko stipendija i nagrada. Aktivno sudjeluje u izložbama, projektima, suradničkim inicijativama i festivalima, a njezina umjetnička djela se nalaze u brojnim galerijama i muzejima u Srbiji i inozemstvu. Kao aktivna članica udruženja “Šok ZaDruga” u Novom Sadu, Građanskog udruženja “ReAktor” i Saveza udruženja likovnih umjetnika Vojvodine (SULUV), Adrienn je znatno doprinijela lokalnoj umjetničkoj sceni.
Posebno valja istaknuti njezin recentni projekt i istraživanje pod nazivom “BIOFABRIKA,” koji je dobio podršku Europske prijestolnice kulture Novi Sad 2022. Njezina istraživanja usmjerena su prema interdisciplinarnom području koje povezuje umjetnost, znanost i tehnologiju (ASTS), otkrivajući duboke veze između čovječanstva i prirodnog svijeta.