Gloria Oreb / Aurum
Zlato je kroz čitavu povijest civilizacije i umjetnosti imalo specifičnu ulogu. Po svojim karakteristikama izuzetno je zanimljiv materijal, jedan od najrjeđih u Zemljinoj kori, stoga i jedan od najcjenjenijih. Podatno je za obradu, otporno na veliki broj vanjskih utjecaja, trajno. Zbog svih tih karakteristika uvijek se koristilo za izrazito dragocjene predmete od posebnog značaja. U starome Egiptu prikaz faraonovog tijela bio je rađen u zlatu, skulpture grčke i rimske umjetnosti ukrašavane su zlatom, a pojavom kršćanstva ono se koristilo za izradu najsvetijih predmeta. Danas zlato nosi nešto izmijenjenu ulogu, iako ga još uvijek povezujemo s raznim posebnim vrijednostima – izuzetna dostignuća (primjerice u sportu) nagrađuju se zlatom, koristi se i kao simbol imućnosti i trajnosti, te da bi se naglasio određeni status (sjetimo se zlatnih kreditnih kartica).
Glorija Oreb bira zlato kao materijal kojim radi prvenstveno zbog njegova simboličnog značenja. Koristi se analogijom simbola zlata i sunca. Sunce, kao izvor života oduvijek se povezivalo sa zlatom kao materijalom, s kojim i dijeli isti simbol – kružnicu s upisanim središtem. Upravo je taj simbol/ znak početna točka rada Glorije Oreb. Motiv razrađuje geometrijom – iz kružne osnove izvodi sve ostale oblike – dijeli ga, prepolavlja, ucrtava razne forme koje se u svojoj osnovi uvijek referiraju na početni krug. Motive na crno obojena kvadratna platna i postavlja ih u prostor u grupama. Posebno je zanimljiv izbor materijala – koristi se čistim zlatnim listićima, a ne bojom. Ovakvim postupkom kroz sam materijal naglašava i njegovu simboliku. To nije više samo ucrtani znak, refleksijom dobiva i dodatnu dimenziju. Oblici kao da emaniraju vlastitu svjetlost – postaju mala izvorišta energije. Ovakvi predmeti u sebi objedinjuju svu simboliku i oblika i materijala, te evociraju neke davne ritualne predmete i prikaze.
Simboliku Glorija Oreb proširuje i na odabir prostora postavljanja i vremena otvaranja izložbe. Radove postavlja u jednoj od prostorija podruma Dioklecijanove palače, koja i sama često potiče čitanja arhitekture vezane uz simboliku sunca. Dimenzije i karakter antičkih prostora dodatno naglašavaju eteričnu kvalitetu Glorijinih radova. Simbolički krug biva zatvoren datumom otvaranja same izložbe – točno na proljetnu ravnodnevnicu.
Jasminka Babić
Gloria Oreb
Gloria Oreb rođena je 1972. u Dubrovniku.
Diplomirala je slikarstvo na Umjetničkoj akademiji u Splitu 2002. godine.
Od 2003. asistentica je, a od 2010. docentica na UMAS-u.
Članica je HULU-a Split i Karate kluba Sokol; nositeljica je 3.Kyu karate zvanja.
Osim rada u matičnom mediju - slikarstvu, istražuje i druge načine realizacije vizualnog.
Group exhibitions
- 2007. Festival jednominutnog filma, Požega,
- 2006. Velesajam kulture, Galerija SC, Zagreb,
- 2005. Ihtis+columba, Inkrustacije - palača Milesi, Split ,
- 2004. Gliptoteka HAZU - Zagreb,
- 2003. KUĆA /izložba slika i crteža - instalacija - Salon Galić, Split,
- 2002. BW-T /audio-vizualna instalacija - Galerija Umjetnina, Split,
- 2001. p9700 /foto ambijent - Galerija Barutana, Split,