Vlado Martek / Djeca Konceptualizma
Djeca raja, djeca cvijeća, djeca konceptualizma. Kao osnovno, uz konceptualizam je vezana radost, jer oduvijek nosi oslobađanje. Baš kao evangelion – radosna poruka. Svima treba sloboda, ili življeni proces oslobađanja. S onime što znamo o povijesti i postavkama konceptualne umjetnosti (povijesni dio od 1965/66. godine do 1975. i od 1975. godine do danas- transformirani stalni tok), lako je zaključiti da je upravo tako.
Dakako, konceptualizam kao kulminacija umjetnosti dvadesetog stoljeća proizlazi dijelom iz i nakon minimalizma, fluxusa i art povere. Zadržavam se na značaju koji je i mene odredio u djelovanju i radu od 1973. godine do danas, kroz nekoliko medija i dvadesetak medijskih varijanti. Jer, umjetnost je mentalna pojava, pa su estetika, medij, metje i tome slično sporedne i nusproduktivne stvari. Mnogo je idealizma i purizma u okrilju konceptualne umjetnosti, a dodao bih i romantičnog.
Političko se naravno lako nadovezalo, poput utopije i projekta ali je konceptualizam jasniji ako ga promatramo kao stvar etike u alkemijskoj metafori. To je izražavao već Duchamp, držeći se svojevrsnim alkemičarom novog doba.
Vlado Martek
> Djela su u kombiniranoj tehnici, a nastala su od 2005. do 2007. godine.
Vlado Martek
Vlado Martek, konceptualni umjetnik i pjesnik (Zagreb, 1951.) Diplomirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1976. U razdoblju od 1975-1978. djeluje u sklopu tada neformalne Grupe šestorice autora, s kojima je priređivao izložbe-akcije te pokrenuo časopis-katalog pod naslovom MAJ 75. Od 1978. do 1991. djeluje u alternativnim galerijama Podrum i Prošireni mediji. Martekov umjetnički opus obuhvaća agitacije, instalacije, ambijente, murale, raznovrsne anonimne akcije, crteže, grafike, slike, kolaže i poetske objekte. Bavi se land artom te kiparstvom.
Piše poeziju, eseje i grafite. Autor je sedamnaest samizdata koji sadrže stihove, crteže, grafike i fotografije. Zaokupljen fenomenom jezika, blizak konceptualizmu, uspješno sintetizira izražajnu izvornost i estetiku profinjenosti. Tekstove objavljuje u katalozima likovnih izložbi, monografijama te časopisima Quorum, Problemi, Republika, Mars, Kolo, Život umjetnika, Came Austrija, Preccu-pations i dr. Objavio je sljedeća izdanja: Imajte me, 1995, Akcija pisanja: Bol u tekstu, 1997, Volim čitati poeziju, 2001, Pazi oštri tekstovi, 2005, Neprilagođeni, 2005, Predpoezija. 2006.Pazi, tužni radovi, 2007.2002. izašla je monografijska publikacija: Martek, fatalne figure umjetnika, autora Miška Šuvakovića. Član HDLU-a i DHK-a.