finalisti nagrade Radoslav Putar / IZLOŽBA FINALISTA - NAGRADA RADOSLAV PUTAR 2022
LIVE STREAMING otvorenja izložbe i proglašenja pobjednika ovdje
KATALOG IZLOŽBE ovdje
FOTOGRAFIJE IZLOŽBE ovdje
VIDEO INTERVJUI S FINALISTIMA ovdje
____________________
Izložba finalista i dodjela prestižne nagrade Radoslav Putar za najboljeg mladog likovnog umjetnika/umjetnicu u Hrvatskoj održala se po treći put u Splitu, u Salonu Galić u partnerstvu Instituta za suvremenu umjetnost Zagreb i Hrvatske udruge likovnih umjetnika- Split.
Nagrada Radoslav Putar se dodjeljuje od 2002. godine kada ju je ustanovio Institut za suvremenu umjetnost kao dio međunarodne mreže YVAA – Young Visual Artists Awards koju čine organizatori sličnih nagrada, sada već u 12 europskih država.
Nagrada se sastoji od dvomjesečnog boravka u Residency Unlimited u New Yorku, samostalne izložbe u Institutu za suvremenu umjetnost u Zagrebu tijekom 2023. godine, produkcije multioriginala u suradnji s Galerijom S iz Koprivnice, i mjesta u žiriju Nagrade Radoslav Putar 2023.
U natjecanjima Nagrade Radoslav Putar do sada je sudjelovalo više od 600 umjetnika, a u finalu 86 umjetnika i 89 članova žirija.
Finalisti nagrade Radoslav Putar 2022. godine su:
- Katerina Duda
- Glorija Lizde
- Vladimir Novak
- Marina Rajšić
ŽIRI NAGRADE RADOSLAV PUTAR 2022. djelovao je u sastavu:
Lana Stojićević, Split; dobitnica Nagrade Radoslav Putar 2021
Vanja Babić; Zagreb; voditelj Galerije MH i kustos u Galeriji Kranjčar
Barbara Borčić, Ljubljana, Slovenija; neovisna kustosica
Jasmina Šarić, Split; kustosica, CHC/Prostor, Otvoreni poziv za kustose do 40 godina
Petra Šarin, Zagreb; povjesničarka umjetnosti, Otvoreni poziv za kustose do 40 godina
___________
Žiri je za pobjednicu odabrao Gloriju Lizde na temelju njezina rada Neustrašiva mladost, predstavljenog na izložbi finalista u Salonu Galić. Ovaj rad, u kojem autorica kombinira dokumentarnu i insceniranu fotografiju na sebi svojstven i dosljedan način, donosi spoj intimnog i općeg na veoma potresan, a istovremeno dojmljiv, poetičan i suptilan način. Kompleksnost istraživanja iznesena je u medijski koherentnom i zaokruženom postavu koji jasno komunicira ideju i metodu umjetničkog istraživanja, direktno djeluje na promatrača, a ostavlja dovoljno prostora za upisivanje brojnih značenja i čitanja.
_____________
Partneri i pokrovitelji
Trust for Mutual Understanding, New York; Residency Unlimited, New York; HULU – Split, Galerija S, Koprivnica; Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Split i Zaklada Kultura nova.
Medijski partner: Vizkultura https://vizkultura.hr/
Katerina Duda
katerinaduda.net
Katerina Duda (1989.) diplomirala je studij animiranog filma i novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti i sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. U radovima polazi od konkretnih prostora, istražujući kako prostor i određene mikrolokacije reflektiraju šire društvene promjene. Kroz radove provlači teme turizma i arhitekture pri čemu je naglasak
na umjetnosti u kontekstu. Tako koristi raznolike medije poput društvene prakse, akcija i intervencija u javnom prostoru, kao i dokumentarni film i video. Izlagala je na niz samostalnih (Galerija 90-60-90 Pogon Jedinstvo, GMK, Galerija Forum, Galerija VN, Art radionica Lazareti) i grupnih izložbi u zemlji i inozemstvu (021 Ostrale Biennale, Mediterranea 18 i dr).
Autorica je nagrađivanih kratkih dokumentarnih filmova Strujanja (2019., Restart) i Rezidba (2015. Restart ŠDF).
Glorija Lizde
glorijalizde.com
Glorija Lizde rođena je 1991. u Splitu. U svojem fotografskom radu istražuje teme obiteljskih odnosa, traume, genskog naslijeđa i sjećanja koristeći se dokumentarnom i insceniranom fotografijom. Završila je preddiplomski studij filma i videa na Umjetničkoj akademiji u Splitu te diplomski studij fotografije na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Ostvarila je
nekoliko samostalnih izložbi te sudjelovala na brojnim skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Dobitnica je Dekaničine nagrade ADU za rad na seriji fotografija F20.5 te nagrade ELLE Style Award 2021 za umjetnicu godine. Radovi (Ne)stalno i F20.5 otkupljeni su joj za zbirku Erste fragmenti. Nominirana je za prestižni World Press Photo Joop Swart Masterclass (2020.) te je jedna od izabranih fotografkinja u međunarodnom programu za nove umjetnike Parallel – European Photo Based Platform (2018. i 2021.)
Vladimir Novak
vladimir-novak.com
Vladimir Novak (1987.) diplomirao je kiparstvo 2017. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Dobitnik Nagrade Goranske kiparske radionice u Lokvama na XIII. Trijenalu hrvatskog kiparstva 2018. godine, HPB Grand Prix na 34. Salonu mladih – Panoptikon 2018. godine, te Rektorove nagrade za samostalni projekt 2015. godine. Izlagao je na jedanaest samostalnih i više skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu, te boravio na rezidenciji Cite Internationale des Arts u Parizu. Od 2019. godine djeluje kao samostalni umjetnik. Član je HDLU i HZSU. Živi i radi u Zagrebu.
Marina Rajšić
Marina Rajšić (1995., Rijeka) diplomirala je vizualne komunikacije i grafički dizajn na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci 2019. godine. U prosincu 2018. objavljuje umjetničku knjigu naziva Umjetnost lijepog. Izlaže od 2015. godine, a za svoj je rad primila nekoliko priznanja i nagrada. Bavi se temama odnosa jedinke i populacije, njihove prilagodbe okolini, preispitujući sebe kao jedinku populacije 21. stoljeća. Zanimaju je suvremene društvene norme i društveni kontekst, fikcija i spekulacija, odnos virtualnog i fizičkog prostora, usporedbe odnosa prošlosti i sadašnjosti, umjetnog i prirodnog, znanost i trendova, aktivnog i pasivnog. U posljednje vrijeme u svoje radove uključuje i elemente marketinga, kao alat dopiranja do šire, nesvjesne i često “negalerijske” publike.