međunarodna izložba / baskijski umjetnici / 9. SPLITGRAPHIC BIJENALE 2019-2020 BASQUEGRAPHIA: BASKIJSKA NOVA GRAFIKA
VIRTUALNU IZLOŽBU MOŽETE POSJETITI OVDJE
(dizajnirao: Ivor Igrec)
Basquegraphia: Baskijska nova grafika
Izložba „Basquegraphia: Baskijska nova grafika“ proizlazi iz međunarodne suradnje između „FIG Bilbaoa, Međunarodnog festivala grafike i umjetnosti na papiru“ (Festival Internacional de grabado Bilbao, International Printmaking and Art on Paper Festival), uz različite europske agente kulture kao ključnih igrača unutar europskog kruga graviranja.
Kako bi se promovirala i internacionalizirala grafika, ostvarena je dvosmjerna suradnja između Bilbaoa i Splita. Prije dvije godine, „FIG Bilbao, Međunarodni festival grafike i umjetnosti na papiru“ ugostio je izbor umjetnika koji su sudjelovali na bijenalu „Splitgraphic“. Za ovogodišnje izdanje bijenala, prikaz baskijskih grafičara izlaže svoja djela u Hrvatskoj.
Učinjen je izbor baskijskih umjetnika među onima koji su sudjelovati u Festivalu, bilo na sajmu koji se održava u studenom u konferencijskoj dvorani Euskalduna u Bilbau ili kroz projekt „Otvoreni portfelj“ (Open Portfolio) koji je usmjeren na rastuće umjetnike u području gravure. Ova inicijativa pokrenuta je prije šest godina kako bi se umjetnicima koji tek započinju svoje profesionalne karijere u području grafike pružila veća vidljivost.
U svojoj potrazi za promoviranjem gravure, FIG Bilbao pokreće međunarodno natjecanje u kojem stotina nacionalnih i međunarodnih umjetnika predstavlja svoja djela u periodu od dva dana u dinamičkom formatu koji je usmjeren prema općoj publici. Tijekom ova dva dana, publika, umjetnici, pojedinačni kustosi, trgovci umjetninama, vlasnici galerija, itd. bit će u direktnom kontaktu. Ovo je profesionalna prilika koja uključuje posjete koje će voditi sami umjetnici, demonstracije uživo, kao i mrežu poznanstava i interakciju između umjetnika i institucija, što potiče diseminaciju grafičkog rada.
Specijalizirani žiri birat će ujedno umjetnike prisutne tijekom prve faze natjecanja te osmoricu finalista koji će prisustvovati sajmu u studenom u konferencijskoj dvorani Euskalduna u Bilbau. Jednom od ove osmorice bit će odobrena rezidencija u sklopu CIEC fondacije, Međunarodnog centra za suvremenu grafiku (International Center for Contemporary Printing) u gradu Betanzos (La Coruña). U pitanju je centar koji je međunarodno poznat po svojoj promociji i obučavanje u sferi grafičkih umjetnosti.
Naravno, s područja kao što je autonomna zajednica Baskije s ukorijenjenom jedinstvenom kulturom, moguće je prisjetiti se cijelog niza umjetnika koji su ostavili neosporiv trag na povijest suvremene umjetnosti i grafike, posebice Eduardo Chillida, Kodobika Jauregui, José Luis Zumeta, Néstor Basterretxea, Mari Puri Herrero… Redom stvaraoci koji su potvrdili baskijsku gravuru kao oblik suvremene umjetnosti te koji su na neki način prethodnici „Basquegraphie“.
Izložba predstavlja šestoricu umjetnika u Splitu, svakog sa svojim jedinstvenim glasom koji progovara o gravuri iz oprečnih perspektiva. Njihov rad doprinosi redefiniranju tradicionalnog koncepta grafike. Marta Barragán, Iñaki Elosua, Myriam Gesalaga, Jabier Herrero, Eder Sánchez i Alazne Zubizarreta čine grupu novih baskijskih grafičara koji odražavaju najnovije trendove diljem raznih radionica u Baskiji.
Svaki umjetnik izlaže istinski autentičan rad kojim odražava vlastiti specifični diskurs po pitanju različitih načina stvaranja, osjećanja i proživljavanja grafike. Svaki od predstavljenih radova uključuje reference specifične za kulturni milje u kojem je nastao, ali su svi zajedno harmonično povezani zahvaljujući jeziku grafike, koja je u svom razvoju, te činjenici što proizlaze iz Baskije, područja koje karakterizira višestoljetno kulturno nasljeđe i drevni jezik.
Izložba predstavlja različite istraživačke projekte u kojima je moguće iz prve ruke vidjeti propozicije koje kombiniraju tradiciju i modernu.
Neki od umjetnika Basquegraphie koristili su različite grafičke tehnike: bakropis, akvatintu, fotogravuru, sitotisak, intaglio, grafički kolaž, drvorez i suhu iglu. Neke od njih se koriste već stoljećima dok druge rabe nove tehnologije koje su sa svojim nastankom prije nekoliko godina obogatile grafički repertoar. Proces grafičkog tiska na ovom je području rezultirao razvojem inovativnog grafičkog jezika. Na taj način, kreativni rad se uspio ažurirati i prilagoditi novim tehnologijama kao što je digitalni tisak.
Izložba omogućuje veću vidljivost i daje podršku umjetničkim praksama koje su se do danas razvile u Baskiji. Grupa umjetnika u usponu koji sačinjavaju izložbu razvili su raznolik i koherentan diskurs koji prenosi njihove brige i emocije, a da pritom ne izgubi iz vida individualne prikaze koji stvaraju poveznice i veze kroz jezik suvremene grafike.
Basquegraphia je prilika za stvaraoce u usponu da kontekstualiziraju grafiku na međunarodnoj umjetničkoj sceni, time potvrđujući izvrsno stanje baskijskih stvaraoca.
Ana Giménez Orcajada
Olga Iradier Arce
Kustosice izložbe
Marta Barragán
Iñaki Elosua
Myriam Gesalaga
Jabier Herrero
Eder Sánchez
Alazne Zubizarreta