Sven Klobučar / Jagorova šuma
KATALOG IZLOŽBE ovdje
FOTOGRAFIJE IZLOŽBE ovdje
VIDEO PREDGOVOR IZLOŽBE ovdje
VIDEO INTERVJU O IZLOŽBI ovdje
VIRTUALNA 360° TURA POSTAVOM IZLOŽBE ovdje
________________________
Na dosadašnjim izložbama Svena Klobučara fiktivni likovi s njegovih crteža poput samoubojica, mrtvaca, raznoraznih luđaka ili npr. Wolfganga Gringa, umornog grobara koji kopa već četiristo godina, pripadali su različitim kontekstima i pred oči promatrača iskrsavali su iz nedefiniranih prostora. Ovaj put povezani su istim mjestom – strahotnom „Jagorovom šumom“ u kojoj je, kako doznajemo od umjetnika, zloglasni dr. Kleo Schubert, psihijatar koji je živio potkraj devetnaestog stoljeća, osnovao umobolnicu u čijoj je neposrednoj blizini groblje. Dr. Schubert je upotrebljavao brutalne metode na svojim pacijentima, a nakon njegove smrti preostali pacijenti su pobjegli i zapalili umobolnicu i samu šumu.
Ulaskom u galerijski prostor postaje jasno da slike, crteži, natpisi i tekstovi zapravo zajednički funkcioniraju kao opredmećenje i vizualizacija straha prisutnog u Jagorovoj šumi, dapače užasa koji se uvijek nalazi na par metara udaljenosti, čak i onda kada toga nismo svjesni. Iz svega onog što je nepoželjno i potisnuto – od ludila, smrti i straha, Sven Klobučar oblikuje bizarne, nadrealne, humorne i istovremeno neodoljivo sugestivne prizore. Grimase luđaka i groteskne fizionomije prikazanih likova, pusti bolnički hodnici, napola odškrinuti prozori, rake, mrtvački sanduci i lijesne muhe, prijeteće sjene – već poznati Klobučarev horror imaginarij isprepliće se sa zlokobnim i pomalo mističnim prikazima Jagorove šume. Ispisanim tekstovima u kojima se poigrava apsurdom i estetikom obrata i koji intenziviraju emocionalni naboj slika i crteža, konstruiraju se kanali za bolju prohodnost specifične atmosfere ambijenta s one strane života. Galeriji fiktivnih Klobučarevih likova pridružuju se Magda i Vojček, cvjećarica s groblja i poljski vojnik poginuo u Prvom svjetskom ratu koji, premda mrtav, strašno pati i svaku noć se odlazi ubiti. Nježni odnos Vojčeka i Magde romantičan je na specifični Klobučarev način („Ti bi se prisjetila naših druženja, svega što smo prošli. Uglavnom je to bila jeza. Svega smo se nagledali u Jagorovoj šumi“…)
Premda umjetnik u svojim briljantnim crtežima najčešće ne odustaje od crno-bijelog registra i prepoznatljivog „kiparsko“- crtačkog duktusa – minucioznog „crtkanja“ sjena kojim postiže izuzetnu plastičnost likova, istodobno radi i crtačke minijature u nekoliko sigurnih poteza, crteže u kojima tanke i kratke poteze pri konstruiranju sjena zamjenjuje mekanijim izduženim paralelnim potezima, ali i različite kombinacije s akvarelom i bojom, osobito u izdvojenim platnima šume. Izložena slika monumentalnog formata s prizorom pokopa, fragmentima šume i odsjajima požara koji bukti u pozadini majstorsko je djelo koje se istovremeno naslanja na stripovsko nasljeđe i ozbiljna djela klasičnog slikarstva. Kontekst šumskog požara dopušta nalete narančaste, žute i crvene u prevladavajuće tamne tonove slike, dok istodobno omekšava tjelesnost likova ponegdje prikazanih u konturnoj izvedbi. Sudionici pokopa istodobno su mrtvaci i duhovi, za pasivne promatrače sa strane ne znamo jesu li živi i tko su i zapravo sve jasne kategorije kojima bismo voljeli opisati što se na slici događa gube bitku pred zakučastom, moćnom atmosferom Jagorove šume koja briše vrijeme i logiku, te uspostavlja vlastita pravila. Za razliku od dinamičnih prikaza šume u kojoj bukti požar, umjetnik nam predstavlja i statične, crno-bijele prizore s ogoljelim, prorijeđenim stablima i velikim bijelim površinama puteljaka koji ne vode nigdje, prizore šume zamrznute u vremenu u kojima se zlokobna atmosfera materijalizira i prikazom mrtvačkog sanduka. Stvaranjem svojevrsnog okvira za intenzivni život duhova i mrtvaca, Sven Klobučar nam samo naizgled omogućuje pristup sa sigurne udaljenosti jer kad promatranje krene, kada priče mrtvaca, grčevi lica, grimase luđaka i grobovi počnu nadirati sa svih strana, a različito kadrirani prizori šume obuhvate prostor, jasno je da smo u Jagorovu šumu, na vlastitu odgovornost, već zakoračili.
Rozana Vojvoda
Sven Klobučar je rođen 13.7. 1981. godine u Zagrebu. Maturirao je 1999. u Školi primijenjene umjetnosti u Zagrebu. Diplomirao je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2007. godine (klasa prof. Slavomira Drinkovića). Dominantan medij kojim se bavi je crtež, a najviše ga okupira tema smrti koju interpretira služeći se, između ostalog, referencama na popularnu kulturu – stripove, SF i horror filmove. Živi i radi u Dubrovniku i Zagrebu.
Samostalne izložbe
2020. 3 ujutro, Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb
2019. Razgovor s duhom, Galerija VN, Zagreb
2018. Prozor, nadgrobni spomenik, Wolfgang Gring, duh, Galerija Greta, Zagreb
2018. Wolfgang Gring, Galerija Greta, Zagreb
2017. Svenova noćna mora, Galerija Flora, Dubrovnik
2017. Jedan protiv užasa, Studio for contemporary art, Dubrovnik
2017. Bez naziva, (są Sinišom Labrovićem), Galerija Greta, Zagreb
2017. Eto…, Galerija Otok, Art radionica Lazereti, Dubrovnik
2014. Petak trinaesti, MIKROgalerija, AKC Medika
2013. Razglednice iz ludnice, Galerija “Greta”, Zagreb
2011. Joj! Daj sad meni malo mikrofon!, Galerija SC, Zagreb
2010. Niskobudžetni horor, Galerija AŽ, Zagreb
2009. Moj svijet, Kulturni centar, Klanjec
2008. Dan otvorenog ateliera, Schwandorf, Njemačka
2005. Mozak s jajima (zajedno s Dankom Friščićem i Denisom Kraškovićem), Galerija “Drugi otok”, Zagreb
1999. Homage to Bela Lugosi, Dvorac Jakovlje, Jakovlje, Hrvatsko zagorje
Skupne izložbe
2022. I have known them all already, known them all, Galerija Flora, HDLU Dubrovnik
2020. Art/Rat/Tranzicija, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka
2019. Kolekcija za budućnost / Akvizicije 2009. – 2019., Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
2019. 12. HT nagrada, Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
2018. Užasi zavičaja, Sponza (Art radionica Lazareti, Dubrovačke ljetne igre), Dubrovnik
2017. Žeravica 4, Galerie MARIANSKA, Češke Budejovice
2016. Svatko stoji u svjetlu drugoga, Galerija Galženica, Zagreb
2015. 8. T-HT nagrada, Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
2014. Kriza II / Apatija, Galerija Klovićevi dvori, Zagreb
2013. Kriza II / Apatija, Tematska bijenalna izložba 2013., HDLU Istre i MSUI / MACI, Pula
2011. Galerija «Jogurt, AK «Medika», Zagreb
2011. Dom HDLU, Galerija «Prsten», Zagreb, 2011.
2008. Izložba 102, Mala plastika i medaljarstvo, Galerija ULUPUH, Zagreb
2007. Pasionska baština, Galerija “Kristofor Stanković”, Zagreb
2006. Pasionska baština, Galerija “Kristofor Stanković”, Zagreb
2006. 28. salon mladih, Dom HDLU-a, Zagreb
2005. Pasionska baština, Galerija “Kristofor Stanković”, Zagreb
2003. Mala špijunka, Dom HDLU-a, Zagreb
Javne skulpture
2006. Osa, Bjelovar
2006. Meduza, Hvar
2005. Peraje, Bjelovar
2005. Zubi, Jelsa, Hvar
Nagrade
2019. 3. nagrada na 12. izložbi HT nagrade za suvremenu umjetnost, MSU Zagreb
2008. Dobitnik stipendije za jednomjesečni boravak u Regensburgu u sklopu projekta «Donumenta»
2006. Rektorova nagrada za projekt kiparske radionice “Jelsa – Punta 2005”, otok Hvar
Knjiga umjetnika
2022. Škrto i nepovezano, baš mrtvački, Art radionica Lazareti, Dubrovnik