Matko Kezele / Tragovi
Biti inspiriran Glihom znači biti nadahnut kamenom, zemljom, vinom, morem, soli… Načinom života koji je oslikan na platna samo nekih. Takav komadić primorske fieste oživjet će u podrumima cara Dioklecijana, Matkovom izložbom ”Tragovi ”. Riječ je o samostalnoj izložbi koja se koncepcijski nastavlja na dvije godine raniju u Omišlju. Svojevremeno Matko se pozabavio raznim tehnikama mozaika kako bi obradio temu Gromača, Otona Glihe. Razradivši temu, pri tome osjećajući mozaičnost Glihinih radova, forme koja neprestano puni prostor vizualnog, put je raskrčio reducirajući svoj rad, dovevši ga u stanje potpune minimalističke poetike. Nakon gromača (suhozida) odlučio se za malo drugačiju tehniku koja jednako uspješno uokviruje vizuru primorskog podneblja. Dakle, riječ je o grančicama vinove loze.
Pomno secirana loza, uobličena u tkivo stvara puteve krajolika koji su bezbrižno nenametljivi a opet tako bezobrazno stvarni. Da, savršen primjer oslikavanja škrte bodulske zemlje, monokromatske naravi, koja se uvijek nanovo rađa u autorovom radu. Razrađujući Gromače, doživotnu Glihinu fiksaciju, ujedno i životnu filozofiju, Matko Kezele uspješno barata rječnikom koji diktira medij mozaika. Radovima, različitih formata, definirao je gabarite unutar kojih slaže infrastrukturu svojih mozaika, detaljno razumijevajući podatnost odabranog materijala, precizno ga modelira, što rezultira krajnjim produktom, koji se pakira za predstavljanje u Splitu.
Svaki njegov stih, komadić uhvaćen u cement, krije vlastiti bitak, kako i zbog čega, zapravo nije niti važno, jer ono
što ujedinjuje prožima duh primorske stvarnosti, života i smrti, ponovnog bivanja. A to je ono što Matka zaokuplja
uvijek iznova.
Kristina Barišić
Matko Kezele
Matko Kezele, rođen je u Rijeci 1981. godine.
Po završetku srednjoškolskog obrazovanja upisuje školu za mozaik – “Scuola mosaicisti del Friuli” (Spilimbergo, Italija) gdje pod okriljem stručnih profesora predavača razvija svoj interes i vještine. U trogodišnjem obrazovnom programu (2000.-2003.), dolazi u doticaj sa svim tehnikama mozaika. Bavi se restauracijom mozaika u suradnji sa Hrvatskim restauratorskim zavodom, održava radionice za učenike osnovnih škola i organizator je prvog Biennalea mozaika u Rijeci.
Član je međunarodne udruge MOSAIZM koja ubraja deset mladih i perspektivnih Europskih mozaičara.
Živi i radi u Rijeci.
Izložbe:
2003. Samostalna izložba “Jesen u Kostreni”, Kostrena
2003. Simpozij skulpture Gorizia – Italija
2006. Prva skupna izložba Mosaizm “MOSAIZM” St. Grmain de Confolens, Francuska
2008. Druga skupna izložba grupe Mosaizm, “Jeune creation europeenne”, Paray le Monial, Francuska
2008. Samostalna izložba, “Omišljanska ćakula z Glihom”, Omišalj
2009.Treća skupna izložba “Potreti”, Galerija Kružna, Rijeka
2009. Samostalna izložba “Kamene slike”, Klub Sušačana, Rijeka
2009. Skupna izložba “Mozaik malog formata 4”, Galerija Feniks, Beograd, Srbija
2010. Izložena tri mozaika u MSU na izložbi donacije Ede Murtića, Zagreb