S posebnim zadovoljstvom najavljujemo početak izložbene sezone Salona Galić za 2025. godinu. Pozivamo Vas na otvorenje izložbe “Totem(i)” splitskog umjetnika Dražena Pejkovića, koje će se održati u utorak, 14. siječnja 2025. godine, s početkom u 19 sati, u Salonu Galić. Kustos izložbe je cijenjeni povjesničar umjetnosti i likovni kritičar Ive Šimat Banov.
Izložba ostaje otvorena do 20. veljače 2025. godine, a ulaz je slobodan.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
DRAŽEN PEJKOVIĆ
OTVORENJE
utorak, 14. siječnja u 19:00 sati
SALON GALIĆ, Marmontova 3, Split
”Gdje smjestiti ovo djelo pitanje je knjigovodstvene činovničke napasti koja voli sortirati i složiti. Iskreno, nemam nimalo volje ovo djelo uglavljivati (učenije kontekstualizirati) tražeći mu legije srodnika i rodbine do sedmoga koljena. Jer mogu u svojoj analognoj pustopašnosti i u svojemu malom znanju nabrajati imena i djela ili pak, zamisliti kako bi neki apstraktni ekspresionist (De Kooning ili J. Pollock) reljef boje stvrdnjavao u željezo, i iz dvodimenzionalnoga stvorio prostorno zahtjevno trodimenzionalno tijelo. Eto, tome sam najbliži. Doduše, može se ovo djelo uglaviti u neki zakašnjeli enformel pa i tzv. lijepi enformel…itd. Sve se može. Sve do granice naravi ovoga djela koje je plodom čovjeka od krvi i mesa. Po toj naravi, ovo djelo donosi novost. Jednostavno rečeno; kipar ne može emigrirati iz samoga sebe. Premda sam od „izuma“ i usplahirenih potraga za novim jako umoran, nalazim da je novo samo novi čovjek. Njegova zadaća nije da viđeno podvostruči, prepiše, ili prevede s jednog jezika na drugi; njegova je zadaća da iznovice stvori viđeno. ”
Iz predgovora, Ive Šimat Banov
_____
Dražen Pejković (1968.) profesionalno se bavi arhitekturom i urbanizmom, a živi i radi u Splitu. Kreativna istraživanja započinje 1986. godine tijekom srednje škole, a nastavlja ih za vrijeme studija arhitekture pod mentorstvom Josipa Vanište i Andrije Krstulovića. Na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu diplomira 1994. godine, a tijekom profesionalnog djelovanja radi u resoru urbanizma Grada Splita i IGHu kao voditelj projekata. Za gostujućeg nastavnika na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu izabran je 2011. godine. Višestruki je dobitnik nagrada na urbanističko-arhitektonskim natječajima, a sudjelovao je u nizu skupnih i samostalnih arhitektonskih i umjetničkih izložbi. Glavni je projektant i koautor Spaladium arene (u suradnji s 3LHD iz Zagreba), te član tima koji je izradio Generalni urbanistički plan Splita iz 2005. godine. Autor je nekoliko stručnih tekstova objavljenih u časopisu Čovjek i prostor i u Slobodnoj Dalmaciji. Uključen je u razne umjetničke suradnje i projekte, a od 2013. godine surađuje s Hrvatskom tvornicom tepiha Regeneracija – Zabok u sklopu projekta autoportreti. Njegov ciklus GENESIS, započet 2000. godine, zamišljen je i izveden kao cjelina od sedam dijelova/izložbi tijekom sedam uzastopnih godina.
__________
Rad HULU-a je podržan od strane Ministarstva kulture i medija, Zaklade Kultura nova, Grada Splita, Turističke zajednice grada Splita i Splitsko –dalmatinske županije .