Sa zadovoljstvom najavljujemo ovogodišnji rezidencijalni program HULU-a, kojeg započinjemo međunarodnim projektom i gostovanjem tajvanske interdisciplinarne umjetnice Pei-Han Lin. Tijekom boravka u Splitu, umjetnica će se predstaviti izložbom No One is an Island.
Otvorenje izložbe ”No One is an Island” autorice Pei-Han Lin održat će se u utorak, 29. travnja 2025. godine, s početkom u 19 sati. Izložba ostaje otvorena do 15. svibnja 2025., a ulaz je besplatan.
Kustosica izložbe je povjesničarka umjetnosti Jasmina Šarić.
_______
”Umjetnička praksa Pei-Han Lin utemeljena je u istraživanjima politike, ekološke pravde i ljudskih prava, koja se potom utjelovljuju kroz slikarstvo, pokretne slike, skulpturu, tekstil, video, arhitekturu, instalaciju, zvuk i tekst. Koristeći metodologije koje uključuju intervjue, izračune i 3D print, stvara fizičke i virtualne realnosti koje istražuju sjecišta kulturne baštine, sjećanja i identiteta. Svojim multidisciplinarnim pristupom temeljenim na empatiji, razotkriva dinamike moći, skrivene narative i prešućene povijesti.
Njezino je odrastanje u Tajvanu bilo oblikovano osjećajem naslijeđene inferiornosti, proizašlog iz stoljeća kolonizacije. Više od 400 godina Tajvan je bio okupiran, ušutkavan i manipuliran od strane vanjskih sila. Tajvancima se često uskraćuje pravo na vlastitu nacionalnost – unatoč zasebnom kulturnom i političkom identitetu, mnogi od njih deklarirani su kao “Kinezi” u službenim dokumentima. U Norveškoj, gdje Pei-Han Lin živi proteklih godina, to je slučaj od lipnja 2010. godine, kada je državljanima Tajvana zemlja podrijetla promijenjenjena u Kinu.
Svojim radovima Pei-Han pokušava dokinuti to ušutkivanje, ne samo ponovnim povezivanjem sa svojim korijenima, već i obraćanjem globalnim kolonijalnim narativima i suočavanjem s kulturnim traumama. Dajući glas onima na margini, zalaže se za mir, empatiju i kolektivnu odgovornost.”
Iz predgovora, Jasmina Šarić
_______
Lin Pei-Han je multidisciplinarna umjetnica čiji se rad temelji na istraživanju i obuhvaća slikarstvo, pokretne slike, skulpturu, tekstil, video, arhitekturu, instalacije, zvuk i tekst. Provodi terenska istraživanja na sjecištu politike, ekološke pravde i ljudskih prava. Kombinira analognu i digitalnu forenziku podataka te koristi protest i istraživanja ranjivosti kao estetski pristup. Linine metode proizlaze iz empatije i uključuju formate temeljene na intervjuima, računalnu obradu i 3D ispis.
Lin Pei-Han je posvećena istraživanju sjecišta kulture, sjećanja i identiteta, pozivajući gledatelje na kritički dijalog i duboku refleksiju o složenosti kulturne baštine i kolektivne memorije. Kroz imerzivna iskustva i poticajne narative, integrira elemente iz različitih regija, osnažujući marginalizirane glasove i izazivajući suvremene društvene fenomene. Njezin rad pokazuje potencijal umjetnosti kao alata političkog protesta, otkrivajući zajednička kolonijalna iskustva i kulturno brisanje koje dijele Balkan, narod Sámi i tajvanska zajednica, istovremeno potičući rasprave o suvremenom kulturnom identitetu, ljudskim pravima i vanjskim utjecajima.
Lin je diplomirala arhitektonsko projektiranje (B Arch) na Sveučilištu Shin Chien u Taipeiju, Tajvan, a magistrirala likovnu umjetnost (MFA) na NTNU i UiT u Trondheimu i Tromsøu, Norveška.
Njezini su radovi izlagani diljem Norveške i međunarodno, uključujući Norske Kunsthåndverkeres, Temautstilling, Bomuldsfabriken Kunsthall, Arendal (Norveška, 2024.), 29. slavonski bijenale u organizaciji Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku (Hrvatska, 2024.), Vadsø Kunstforening (Norveška, 2024.), Kristiansund Kunsthall (Norveška, 2023.), Trøndelagsutstillingen u Trøndelag centru za suvremenu umjetnost, Trondheim (Norveška, 2023.), Tromsø Kunstforening (Norveška, 2022.), K-U-K, Trondheim (Norveška, 2023.), Bodø Biennale (Norveška, 2022.), River Art Gallery, Taichung (Tajvan, 2024.), Eleven ten studio, Basel (Švicarska, 2024.) i Galeriju Vrba, Široki Brijeg (Bosna i Hercegovina, 2024.), među ostalima…
_____
Projekt je realiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija, Zaklade Kultura nova, Grada Splita, Turističke zajednice grada Splita i Splitsko –dalmatinske županije , kao i uz podršku stranih partnera: National Culture and Arts Foundation. Produkcijska podrška: Dahzi High School, Kreativ Teknologi, Tvibit, AiR Union / Drammen Kommune i Seanse Art Centre.